O našich grónských cestách - červenec 2007 v rubrice :klempířovi pro Vás

Červenec 2007. Vrátili jsme se z cest po Grónsku-tentokráte jsme vedli turisty CK Periscope Skandinavie.Byla to invaze českých turistů! Ubytovací kapacita 100% naplněna Čechy a to nejdůležitější: všichni maximálně spokojeni, vraceli se z životními zážitky. Bude se opakovat v roce 2008!

Grónsko - červenec 2007.
To byla invaze českých turistů ! Kam? Do skutečné polární přírody na osadu ATAA v severozápadním Grónsku.

Tak jsme se stali průvodci nebývalých zájezdů. My Alena a Jaroslav Klempířovi se s Vámi chceme podělit o dojmy z uskutečněných červencových zájezdů, které vzorně připravila po našich návrzích a konzultacích CK Periscope Skandinávie, vedená pečlivým ing.Petrem Burianem. Původně byl plánován jeden turnus, pro velký zájem přibyl druhý. Na další zájemce  se již nedostalo. Tak snad v příštím roce 2008. Zájezdy se uskutečnily v rámci Mezinárodního Polárního roku 2007-8, který byl vyhlášen organizací OSN.

Proč právě Grónsko?

Klimatické změny na naší planetě jsou opravdu patrné, nejvíce zasahují největší ostrov světa Grónsko. Pozorně se snažíme dívat kolem sebe a věřte, že za těch třináct let, co jezdíme ( pardon - létáme) vždy na delší dobu do polárních končin, jsou změny viditelné a velmi silné. Ať  někdo tvrdí že ne, že je to poblouznění potrhlých environmentalistů, tak my po zkušenostech říkáme, že změny klimatu jsou ! A na tomto divukrásném ostrově jsme chtěli pootevřít turistům z Čech  pohled do polární přírody, života plného historie, odvážných výzkumných cest ještě ne mnoho vzdálené doby, za poznáním toho " neznámého".

Proč ATAA? Co to je? Kde to je?

Ataa je původně eskymácká osada, která existovala již více jak před 150 lety, sídlilo tam přibližně 60-70 obyvatel. Zanikla přibližně před 60 lety. Minulost osady v naší době připomíná jen několik dřevěných křížů na nedalekém  hřbitůvku. Zkušeným zrakem se dají určit i zmizelé základy původních drnových obydlí. Spojení ostrova se světem je pouze malou lodí. Přistát se dá  u velkých oblých skal vyčnívajících do moře v zálivu. Samozřejmě žádné umělé molo, jen obrovské kameny tvrdé oblé  archaické žuly. Plavba lodí z Ilulissatu trvá přibližně 4-5 hodin. Je to 60 km severně od Ilulissatu, v Ataá sundu.Kolkolem čistá a nezkažená příroda. V poválečných letech (1949-50) byla zde postavena malá budova, která byla základnou francouzské polární stanice, kterou vedl slavný polární badatel - etnograf Paul Émile Victor. Za malou vyvýšeninou od mořského zálivu se v náruči okolních hor rozprostírá  asi 7 km dlouhé krásné jezero Tasersuaq. Samozřejmě s tou křišťálově průhlednou vodou, vždy pitnou, A ještě jedna velká zvláštnost tohoto místa: točil se zde film "Cit slečny Smilly pro sníh. Slavný bestseller spisovatele Petera Hoega.

Jaký hotel? Restaurace?

Hotel není, restaurace také ne. Ubytování je v jedné menší chatě, další v ještě menší chatě. Celkem maximálně pro 14 osob. O kousíček dál jsou ubytováni 2-3 Inuité, kteří obstarávají lodní spojení se světem, pomáhají " v domácnosti". Dále Christian. Mladý, příjemný a ochotný člověk.Původem  Ital, syn majitele cestovní kanceláře Tourist Nature z Ilulissatu. Samozřejmě také Itala, z Carerry - Silvera. Otec se synem se  v Grónsku  úplně sžili s prostředím i kulturou. Umí výborně grónštinu ( eskymáčtinu ) vždyť také mají domorodé manželky. Christian je výborný lodivod, lovec, rybář a také excelentní kuchař. Stravování je převážně z "domácích" zdrojů. To znamená čerstvě ulovené ryby z moře nebo z jezera, maso z uloveného tuleně, pižmoň, velryba.( domorodci mohou lovit určenou kvótu!) Jen ty brambory a zelenina jsou dovežené. Taky pivo. Jako "restaurace" slouží společná místnost s přilehlou kuchyňkou již zmíněné, v minulosti polární stanice. Mytí je v čisté říčce, pramenící z jezera . Náležitě "polárně" studené.

Co jste viděli zajímavého?

V moři tuleně, velryby plovoucí v neuvěřitelné blízkosti, polární lišky. "Letní" hekticky vykvetlou polární přírodu s množstvím hub - kozáků. A pak jednu fantastickou událost ! V zálivu, pár desítek metrů od břehu zakotvila obrovská ledová hora, asi tak 50 metrů vysoká. Najednou se začala nezvykle " vrtět". Ozvaly se zvuky podobné silným dělostřeleckým salvám. To ta obrovská hora ledu začala praskat, pukat, odlamovaly se nesmírně velké, několik tun vážící bloky ledy a ten obrovský kopec se začal převalovat jako nadpřirozená obluda v agonii. Potápěl se a znovu se vynořoval, ale chvíle ledového obra byly časem sečteny. Před našimi zraky se rozpadl. Máme to na filmu.

A co ještě?  Co více?

Hlavně ten fantastický klid. Vzdálenost od civilizačních jevů a projevů. Techniky. Signál na mobily neexistuje. Taky proč? Jen zvuky přírody.Vítr, ranní tajemné závoje mlh lemující krajkovím okolní prahory. Zurčící říčka. V moři lovící ptáci a "štěkající" polární lišky v letní době postrádající bílou, nebo modrou barvu. Opelichané. Také komáři ! To je jistě negativum polární přírody v letním čase.

Turisté? Byli spokojeni?

Podle ohlasu členů první i druhé skupiny to jistě byly nesmírně silné, doslova životní zážitky. Hodnocena byla dobře i příprava celé akce, jak z naší strany, tak ze strany CK Periscope Skandinavie. Včetně úžasné plavby na ostrov tam a zpět mezi plujícími ledovými obry a také někdy mořem plném ledu. Dokonalá pastva pro filmaře a fotografy. V průběhu zájezdu jsme se snažili účastníkům co nejvíce přiblížit historii, kulturu i současný život gróňanů. V další části každého turnusu jsme byli v Ilulissatu, v Hotelu Hvide Falk. Navštívili jsme muzeum slavného rodáka z Ilulissatu Knuda Rasmussena, všrného, největšího syna Grónska, jak je vytesáno do kamene jeho pomníku, který stojí v blízkosti. Navštívili jsme Zionův kostel, kde nám klíče od kostela půjčil náš přítel Christian Tidemand. Zážitkem byla plavba "za půlnočním sluncem" Mimochodem byli jsme v tuto dobu a místech, kde nám slunce svítilo plných 24 hodin denně. Každý si jistě přivezl zážitky, z pohledu jeho osoby, nebo profese.Závěrem byla pro každý turnus " grónská večeře". Kulinářský zážitek, který pro nás připravil náš přítel, majitel hotelu Hvide Falk pan Erling Munkholm. I gastronomičtí " borci" v závěru odpadávali !

Budou se zájezdy opakovat?

Vynasnažíme se, aby podobné zájezdy byly uskutečněny i v příštím roce 2008, kdy sice končí vyhlášený Mezinárodní Polární rok 2007-8, ale nastupuje vyhlášení nového celosvětového projektu, Rok Planety země 2008 - 9. s pohledem na kulturní dědictví . A to je v Grónsku úžasné ! Jen překonat problém ubytovacích kapacit, lodní dopravy. A letenky! Zájem o Grónsko celosvětově je obrovský! Tak jistě díky našim známostem v Grónsku se zájezdy s vynikající cestovní kanceláří, jako je Periscope Skandinávie se podaří realizovat.

Rádi Vám poskytneme veškeré informace, zodpovíme Vaše dotazy. Můžete nás kontaktovat na uvedených kontaktech.

Tak závěrem: Srdečně Vás zveme na nevšední poznání vzdálené polární končiny, na poznání života, kultury my, i cestovní kancelář Periscope Skandinavie.

Alena a Jaroslav Klempířovi

QUJANAQ !  To v grónštině znamená děkuji a "Tikiluarit" je vítejte! Samozřejmě s námi v Grónsku.

VIDEO

Plavby ledovým královstvím

» zobrazit videogalerii
Recenze II. vydání knihy o Grónsku
Nabídka vzdělávacích programů!

Přednáška o Grónsku

O poznaném životě v zemi Eskymáků, zemi ledu, vyprávějí Alena a Jaroslav Klempířovi.

Zobrazit více info
NAŠE AKCE

Na kávě s Otomarem Dvořákem

Manželé Klempířovi již podruhé hosty pořadu Na kávě s Otomarem Dvořákem. Co se nevešlo do prvního pořadu na vás čeká 12.9. 2023. První pořad měl obrovský úspěch a už v průběhu večera vyplynulo to, že [...]

ZOBRAZIT VÍCE AKCÍ
KONTAKTUJTE NÁS

Alena Klempířová a Jaroslav Klempíř


+420 271 911 401
klempirovi@seznam.cz

Chcete se dozvědět podrobnosti o plánovaných akcích? Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás telefonicky nebo e-mailem.

Malý česko-grónský slovník

Prohlédněte si náš skromný česko - grónský slovníček. Jistě to pro Vás bude zajímavé...

ZOBRAZIT VíCE

(c) Copyright 2011 - Polární svět. Všechna práva vyhrazena.


Vytvořil NAUSUS s.r.o.